Rok 2020 zaskoczył nas wszystkich. Pandemia Covid-19 sprawiła, że dotychczas znana nam rzeczywistość uległa diametralnej zmianie, co można również zaobserwować na rynku pracy. Co się zmieni w 2021 roku? Czy nastąpi wzrost bezrobocia? Jakich pracowników będą poszukiwali przedsiębiorcy?

 

 

 

Niepewność na rynku pracy i wzrost bezrobocia

Choć rok 2020 przyniósł rekordowo niską stopę bezrobocia wskazuje się, że z negatywnymi skutkami pandemii na rynku pracy dopiero będziemy mieli do czynienia. Przedsiębiorcy odczuwają dużą niepewność. Nie wiedzą czy za miesiąc lub dwa nie będą zmuszeni zwalniać pracowników i ogłaszać upadłości swojej firmy. To z kolei wiąże się z tym, że w 2021 roku możemy mieć do czynienia ze znacznym wzrostem bezrobocia.

Wiele branż, takich jak chociażby restauracje, hotele, siłownie czy branże eventowe, które mocno zostały dotknięte rządowymi obostrzeniami notują znaczny spadek przychodów. I choć wielu pracodawców jeszcze w 2020 r. wzbraniało się przed zwolnieniami pracowników, aktualnie ich sytuacja finansowa jest już tak nadwyrężona, że zastanawiają się co robić i wkrótce będą musieli podejmować trudne decyzje. Sytuacja gospodarcza w naszym kraju jest trudna, co z pewnością niekorzystnie przełoży się na rynek pracy w 2021 roku.

 

Zwiększenie elastyczności zatrudnienia

W 2021 roku wiele firm będzie chciało zagwarantować sobie większą swobodę i elastyczność w zarządzaniu kosztami, dlatego przedsiębiorcy będą poszukiwać pracowników tymczasowych, a także korzystać z outsourcingu czy leasingu pracowników. Trzeba podkreślić, że zatrudnienia na czas określony cieszą się dużą popularnością zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników, którzy widzą w tym szanse na zdobycie doświadczenia, możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach, a także otrzymywania wyższego wynagrodzenia.

KRX Outsourcing jako wykwalifikowana agencja pracy świadczy usługi, takie jak outsourcing, leasing pracowników czy praca tymczasowa, które mają na celu pozyskanie wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników.

 

Wzrost zapotrzebowania na określonych pracowników

Według analiz rynku pracy, w 2021 roku wzrośnie popyt na pracowników z takich sektorów jak: produkcja przemysłowa, budownictwo, handel detaliczny i hurtowy, usługi dla biznesu czy finanse. Poszukiwani będą przede wszystkim pracownicy fizyczni, inżynierowie budowy, kierownicy robót, kierownicy kontraktu, a także specjaliści e-commerce, analitycy finansowi, specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa, inżynierowie sprzedaży czy przedstawiciele handlowi.

 

Zatrudnianie obcokrajowców

Pracownicy z Ukrainy i innych państw Wschodu, pomimo panującej pandemii, wciąż chętnie podejmują zatrudnienie w naszym kraju. Pracodawcy również zgłaszają zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników. Niestety w okresie pandemii rekrutacja cudzoziemców niesie za sobą pewne ryzyko. Czasem trwający nawet kilka miesięcy proces rekrutacyjny może zostać wstrzymany na skutek wprowadzonych ograniczeń prawnych związanych z aktualną sytuacją epidemiczną. Jedno jest pewne – zagraniczni pracownicy nadal są zainteresowani ofertami pracy w Polsce. Jednak pozyskując w 2021 roku obcokrajowców do swojej firmy musimy się liczy, że zarówno w naszym kraju, jak i w kraju pochodzenia cudzoziemca funkcjonują i i mogą pojawiając się coraz to nowsze obostrzenia, które mają wpływ na efekty rekrutacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rekrutacji oraz zalegalizowaniu pobytu i zatrudnienia obcokrajowców w Polsce, zapraszamy Cię do skorzystania z usług agencji pośrednictwa KRX Outsourcing.

Niestety pandemia koronawirusa wpływa na niestabilność i niepewność rynku pracy, dlatego dość trudno prognozować i przewidywać, co wydarzy się na tej płaszczyźnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego