Pandemia koronawirusa wprowadziła ogromne zmiany w naszym codziennym życiu. Dotyczą one zarówno relacji w rodzinie, jak i sytuacji na rynku gospodarczym i zawodowym. Świat się jednak całkowicie nie zatrzymał i nadal istnieje zapotrzebowanie na nowych pracowników. Rekrutacja wygląda jednak w obecnych czasach nieco inaczej, niż do tego przywykliśmy.

Internet i długo, długo nic

Jeszcze do niedawna standardem, jeśli chodzi o proces rekrutacyjny, były spotkania twarzą w twarz z przyszłym potencjalnym pracownikiem. Rozmowy kwalifikacyjne stanowiły codzienność, bo taka forma pozwalała obu stronom poznać się najlepiej. Reżim sanitarny i obawa o bezpieczeństwo i zdrowie spowodowały, że w dobie pandemii ten element procesu rekrutacyjnego został praktycznie całkowicie wyeliminowany. Skoro większość osób – o ile to tylko możliwe ze względu na specyfikę pracy – wykonuje swoje obowiązki zdalnie, to dlaczego pozyskiwanie nowych ludzi do pracy miałoby przebiegać w inny sposób? Rekrutacja zdalna to bezpieczne rozwiązanie, a dzięki nowoczesnym sposobom komunikowania się, można porozmawiać z kandydatem do pracy za pośrednictwem Internetu i różnego rodzaju komunikatorów. Wideorozmowy są też o wiele wygodniejsze tak dla pracodawcy, jak i pracownika. Cały proces przebiega szybciej i sprawniej, a kandydaci nie muszą przemierzać niekiedy wielu kilometrów, by stawić się w umówionym miejscu i czasie w siedzibie firmy, do której zespołu chcą dołączyć.

Agencje pracy

Jeśli pracodawca nie ma czasu lub możliwości, albo z jakichkolwiek innych powodów nie chce przeprowadzać procesu rekrutacji na własną rękę, doskonałą opcją jest korzystanie z usług agencji pracy, takich jak m.in. firma KRX outsourcing. Nawiązanie współpracy z takim podmiotem może przynieść same korzyści. Z barków pracodawcy zdjęty zostaje obowiązek nie tylko sprawdzenia umiejętności i doświadczenia kandydata, ale też dopełnienie wszelkich formalności związanych z zatrudnieniem pracownika. Jest to o tyle ważne, że obecnie wielu pracowników rekrutowanych jest z zagranicy. Pracownicy z Azji czy Wschodu bardzo chętnie podejmują zatrudnienie w Polsce, ale dotyczą ich nieco inne przepisy prawne, niż w przypadku rodzimych kandydatów.

Szukanie pracowników w dobie koronowirusa – zalety agencji

Agencje pracy, takie jak KRX Outsourcing, to także świetne źródło informacji o ciekawych ofertach pracy. Jest zatem idealnym pośrednikiem między tymi ludźmi, którzy szukają zatrudnienia, a osobami, które takie zatrudnienie mogą zaoferować. Szczególnie w czasach pandemii, w których tak ważne jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, współpraca z profesjonalnymi agencjami pośrednictwa pracy może zyskać na znaczeniu i popularności. Mają one opracowane szczegółowe procedury, które pozwalają nie tylko przeprowadzić pracodawcę i pracownika przez cały proces rekrutacji w sposób bezpieczny, ale też w pełni profesjonalny. W końcu chodzi o to, by pracodawca był zadowolony z kandydatury i by potencjalny pracownik spełniał wymagania przed nim stawiane. Kto, jeśli nie fachowcy zatrudniani w agencjach pracy, mające duże doświadczenie w HR, potrafią najlepiej to ocenić.

Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego