Jesteś cudzoziemcem i chcesz szukasz pracy w Polsce? A może jesteś pracodawcą, który poszukuje wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników do swojej firmy? Kluczem do sukcesu, zarówno w znalezieniu pracy, jak i odpowiednich kandydatów do pracy jest nawiązanie współpracy z dobrą agencją pracy tymczasowej, która pomoże w znalezieniu zatrudnienia i dopełnieniu wielu rozmaitych formalności z tym związanych. Dowiedz się, na jakie kwestie zwrócić uwagę przy wyborze agencji pośrednictwa pracy.
Agencja pracy tymczasowej – sprawdź legalność jej działania
Decydując się na skorzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy, w pierwszej kolejności należy sprawdzić legalność jej działania. Agencja pracy tymczasowej powinna posiadać certyfikat poświadczający wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Uzyskanie takiego wpisu to warunek konieczny do legalnego prowadzenia działalności przez agencję pracy czasowej. Ponadto dobrym źródłem informacji o agencji pośrednictwa pracy mogą być również Wojewódzkie Urzędy Pracy, a także Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowy Rejestr Sądowy (KRS).
Dodatkowym potwierdzeniem rzetelności, uczciwości i transparentności działania agencji może być jej przynależność do organizacji czy stowarzyszeń dbających o prawa pracownicze i stojące na straży zgodnego z prawem i etycznego pośrednictwa pracy.
Dobra agencja pracy tymczasowej – opinie i doświadczenie
Warto podjąć współpracę z doświadczoną agencją pracy tymczasowej o ugruntowanej pozycji na rynku. Wiele lat działalności to również świetne potwierdzenie nie tylko wiarygodności, ale i skuteczności działania danej agencji.
Ponadto podejmując współpracę z agencją warto zapoznać się z jej referencjami. W tym celu sprawdź opinie na forach dyskusyjnych, w mediach społecznościowych, szukając opinii o agencji na grupach dyskusyjnych. Można również zasięgnąć opinii wśród innych pracowników czy pracodawców współpracujących z agencją.
Sprawdzone agencje pracy – brak ukrytych kosztów
Uczciwa, sprawdzona agencja pracy nie może żądać opłaty za pośrednictwo pracy, takie jak znalezienie pracy czy przedstawianie ofert. Agencja pracy tymczasowej może poprosić o zwrot kosztów faktycznie poniesionych, np. za wydanie orzeczenia lekarskiego, tłumaczenie dokumentów czy wydanie wizy. Agencja pracy czasowej nie może żądać przedpłat, zaliczek czy opłat rekrutacyjnych. O wszystkich kosztach zarówno pracodawca, jak i pracownik podejmujący współpracę z agencją powinni zostać poinformowani jeszcze przed podpisaniem umowy.
Dobra agencja pracy tymczasowej – gwarancja kompleksowej obsługi
Dobra agencja pracy tymczasowej stanowi gwarancję kompleksowej obsługi, począwszy od przeprowadzenia rekrutacji, poprzez dopełnienie wszelkich formalności związanych z legalizacją pobytu i zatrudnienia pracownika, a zakończywszy na wdrożeniu pracowników do pracy i nadzorowaniu ich wydajności przez cały okres zatrudnienia. Z kolei pracownik za pośrednictwem wykwalifikowanej agencji pracy jest w stanie znaleźć legalne zatrudnienie w interesującej go branży.
Podsumowując, przed skorzystaniem z usług danej agencji warto sprawdzić jej wiarygodność, zweryfikować opinie wyrażane na forach dyskusyjnych czy w mediach społecznościowych dotyczące wybranej agencji, a także zorientować się, czy agencja pracy tymczasowej oferuje kompleksową obsługę w zakresie zatrudnienia oraz jak przedstawia się kwestia płatności za skorzystanie z usług oferowanych przez agencję.